Chryzantemy – baza jesiennych bukietów

Posted on 26/11/2015 9:39am

Niebieska chryzantema
Author: kangxi504
Source: http://www.flickr.com
Zorganizowanie przestrzeni naokoło naszego domu to zadanie, które potrzebuje od nas wiele pracy. Ich rozmieszczenie oraz należyte zaaranżowanie jest przez nas wyjątkowo pożądane, pomimo tego w szeregu przypadków nie wiemy jakim sposobem tego dokonać. W tym miejscu należałoby zaznaczyć również fakt, że spory wpływ na ogół walorów optycznych naszego domu ma ogród. A przecież to tak piękne, wdzięczne i wbrew pozorom wesołe kwiaty. Nie wszyscy z nas wiedzą, że, w Japonii Dzień Chryzantemy to wesołe święto, podczas którego popija się wino zrobione z tych kwiatów. Chryzantema to kwiat, który może cieszyć nasze oczy w wazonie nawet 3 tygodnie. Tworząc bukiet zestawiajmy dwie lub trzy odmiany o kwiatach różnej wielkości, lecz w ładnie współgrających ze sobą kolorach.

Może to być biel i zieleń tudzież róż i blady fiolet. Pastelowy bukiet będzie lekki i delikatny. Zbędne są jakiekolwiek dodatki, bo kwiaty grają tu pierwsze skrzypce. Na zewnątrz, do pojemników kupujemy najczęściej odmiany o zwartym pokroju, mocno obsypane kwiatami. Tarasy i schody przed drzwiami ozdabiamy odmianami o kwiatach drobnych lub średniej wielkości, tworzącymi kwieciste kule. Płatki tego kwiatu rozwijają się powoli, spokojnie, wręcz majestatycznie. Symbolizują perfekcję.

Pochodzą z Chin, skąd rozniosły się na cały świat. Chryzantemy to bardzo leciwe kwiaty. Już w XV w. pne. były one sadzone na terenie Chin. Do dnia dzisiejszego zresztą obchodzone jest w tym państwie święto ku czci tego kwiatu. Tak samo interesujące jest to, że jest to poważany i powszechny ornament w sztuce orientalnej.

Tkaniny, grafiki, ceramika to produkty, na których możemy poszukać wzorów przypominających kwiat chryzantemy. Co więcej, w kulturze orientalnej jego znaczenie jest związana ze szlachetnością, dobrocią a nawet nieśmiertelnością. Ludzie w Chinach wierzyli, że rosa zbierana z ich płatków gwarantuje przedłużenie życia. Znane jest także działanie owych roślin w ziołolecznictwie, dodatkowo robi się z nich herbaty, dżemy a nawet wino i ciasteczka. Chryzantema jest częstym dodatkiem kulinarnym, szczególnie w kuchni orientalnej, Odwiedź nas http://www.chryzantemy.pl/index.php?go=jak_uprawiac. Urok tych kwiatów doceniono w Japonii. Jest ona w herbie rodziny cesarskiej, przyznawany jest tam Cesarski Order Chryzantemy, będący najwyższym odznaczeniem w kraju.
odmiana chryzantemy wielokwiatowej
Author: Dorcia
Zresztą sami władcy Japonii siadają na „Chryzantemowym Tronie”.

W Japonii obchodzi się Święto Chryzantemy jako dzień radości, piękna i szampańskiej zabawy. Na terenie Europy rośliny te kojarzone były do tej pory ze smutkiem i cmentarzami, ale powoli się to zmienia. Hodują je Holendrzy, którzy sądzą nawet, że piękniejsze od nich są wyłącznie tulipany. Również w naszym kraju możemy spotkać wiele terenów, gdzie uprawiane są chryzantemy, na przykład w Praszce, miejscowości mogącej się poszczycić jednymi z najpiękniejszych upraw tego kwiatu w Polsce - Odwiedź nas http://www.chryzantemy.pl/. Możemy tam zaopatrzyć się w rośliny cięte, w doniczkach albo również sadzonki do naszych własnych przydomowych ogrodów. Chryzantemy postawione w jutowym worku czy ceramicznej doniczce, w towarzystwie pokaźnych rozmiarów dyni i opadłych liści, stanowią piękną aranżację aż do pierwszych dni zimy. A wiedzieć musimy, że chryzantemy kwitną z entuzjazmemaż do ostatnich chwil, jakby mówiły nam : doceńcie urok późnej jesieni! Gorącymi barwami ogrzewają serca aż do pierwszych mrozów. Z tej przyczyny, są to najczęściej wybierane kwiaty, które stawiamy na cmentarzach (w doniczce mogą stać nawet 1,5 miesiąca). Zwyczaj ten stał się już polską tradycją – tydzień przed 1 listopada, można zakupić różne rodzaje chryzantem doniczkowych.