Wspaniały weekend w stolicy województwa małopolskiego, czyli które miejsca musimy obowiązkowo odwiedzić

Posted on 05/12/2015 7:42am

Kraków
Author: Praktyczny Przewodnik
Source: http://www.flickr.com
Każdy przyjezdny, który przynajmniej chwilowo znajduje się w Krakowie powinien zakupić pewne urokliwe pamiątki z stolicy województwa małopolskiego. Dzięki temu ma szansę później jak najlepiej wspominać własny pobyt tam. A pamiątki te ma szansę kupić tak samo dla siebie, jak i dla najbliższych. Niezależnie od upodobań da się tam bowiem znaleźć wiele rzeczy. Już na krakowskim rynku, przy Sukiennicach da się wyszukać dużo budek, w których można zakupić zarówno rzeczy typowo kojarzące się z Krakowem, ale i oryginalne pamiątki. Kraków tworzy częściowo wspaniałą i efektowną wizytówkę naszego kraju.

Choć nie jest teraz stolicą – zamieszkuje w nim sporo popularnych osobowości, odbywa się dużo istotnych, przede wszystkim kulturowych wydarzeń. To także miesjce artystów i literatów. Nic zatem dziwnego, że mistrzowie malarstwa, pisarze, fotografowie, profesorowie – obierają właśnie to miejsce do egzystowania - oldcracowfoto.com.
rynek w Krakowie
Kraków słynie przede wszystkim z zamku Wawel. To na nim dawniej decydowały się losy naszego kraju. Spoczywa tam dużo monarchów.

Są wśród nich m.in.: Jan III Sobieski, Stefan Batory, Józef Poniatowski, Michał Korybut Wiśniowiecki, Tadeusz Kościuszko oraz władcy z dynastii Jagiellonów bądź Wazów. Zamek Królewski na Wawelu zachwyca swoją niesamowitą architekturą. Łączy w sobie kilka stylów, do jakich zaliczamy: renesans, barok oraz klasycyzm. Piękny jest dziedziniec z krużgankami, brama wjazdowa, wieże, katedra. Amatorów sztuki zadowoli spora liczba różnych dzieł sztuki. Jeżeli wypoczywamy w Krakowie, to na sam Wawel zaplanujmy sobie co najmniej pół dnia.

Warto! Nie zapominajmy także o Rynku Głównym z Sukiennicami oraz Kościele Mariackim. W Sukiennicach będziemy mogli kupić przeróżne pamiątki z Krakowa, a wśród nich różnobarwne korale, obrazy, torebki, figurki, niesamowitą biżuterię, jedyne w swoim rodzaju fotografie Krakowa oraz wiele więcej. W Kościele Mariackim będziemy mogli posłuchać słynnego hejnału. Zobaczymy również słynny ołtarz Wita Stwosza, a także zapalimy świeczkę w specjalnej intencji, ważnej dla nas bądź naszych bliskich. W pierwszym momencie myślimy, że to miasto, jeśli chodzi o zabytki, niczym nie może nas zaskoczyć. Jednak możemy się zdziwić, władze miasta bowiem zdają sobie dobrze sprawę z tego, jakie znaczenie dla budżetu miasta miewają atrakcje dla turystów.

Wiadomo że duże wpływy do kasy miasta dostarczają pamiątki Kraków - http://oldcracowfoto.com/pl/c/Krakowski-Dom-1930/3 - ostatnio słynie dla przykładu z trasy związanej z polskimi pisarzami związanymi z tym miejscem. Korzystając z nowoczesnego telefonu możemy wybrać się w ładny dzień na przechadzkę aby odwiedzić miejsca które inspirowały Miłosza czy Wisławę Szymborską. Na rynku możemy również usiąść na moment, aby zjeść coś dobrego w okolicznych knajpkach. Należy spróbować słynne grzane wino. Na drogę weźmy lokalne obwarzanki. Ich smak jest nieporównywalny! Na naszej liście obiektów do zobaczenia muszą znaleźć się: Barbakan, baszty, zabytkowe kamienice oraz kamieniczki, Uniwersytet Jagielloński, Collegium Maius, Nową Hutę, itd.

Koniecznie zobaczmy niekwestionowany symbol miasta, czyli smoka, ziejącego ogniem! Jest nieopodal Wawelu. Zdjęcie z nim to absolutna konieczność! Najlepiej w chwili, gdy z jego paszczy buchają płomienie. To miasto pozostawia tak sporo do wyboru. Ludzie, którzy sprzedają pamiątki krakowskie doskonale orientują się, co powinni zaoferować przyjezdnym, gdyż zaobserwowali, co przez kilka lat pozostawało najchętniej kupowane. Bardzo często również ludzie sami mają pewne pomysły.